SPORTSKO PENJANJE

 



Uz planinarstvo za svakoga, oni malo hrabriji i odvažniji mogu se okušati na za sada jedinoj penjačkoj stazi u Parku prirode.

Stijena za slobodno penjanje nalazi se u blizini Velike. Stijena je izgrađena od kvarcita, što znači da je vrlo čvrsta.

Ukupna visina stijene je preko 50 m, ali je njena visina razdjeljena sa nekoliko polica.

Sportsko - penjački smjerovi nalaze se na jugozapadnom dijelu stijene koji je visok oko 15 m, a težine je 4b do 5c.

 

Sportsko penjalište





Sportsko penjanje je nastalo zbog promjene cilja penjanja. Umjesto osvajanja vrhova planina cilj je ispenjati što teže detalje u prirodnim ili umjetnim stijenama.

Uspon se svladava isključivo vještinom i snagom vlastitog tijela uz korištenje udubljenja ili izbočina na stijeni kao oslonca. Uže kojim je penjač privezan i koje napetim održava partner na tlu služi samo za osiguranje.

Penjući se i pomjerajući vlastitu granicu mogućeg, sportski penjači sjedinjuju maksimalan adrenalinski doživljaj, izuzetnu psihološku stabilnost i potpuno učešće svih mišića.

Sportskim penjanjem se mogu baviti svi bez obzira na godine. Pored aktivnog sportskog značaja, sportsko penjanje je izuzetno atraktivno i kao rekreativna sportska disciplina.

U Parku prirode Papuk, na lokalitetu Sokoline, uređeno je prvo sportsko penjalište u Slavoniji. Stijena Soklina podijeljena je u četiri sektora. Za sada su uređeni smjerovi u sektoru A i B (8 u sektoru A i 2 u sektoru B), a postoji mogućnost uređenja nekoliko sportskih smjerova u sektorima C i D.
Dužina smjerova u sektoru A je 10 -12 m, a težina 4b do 5b prema francuskoj ljestvici za označavanje težine penjačkih smjerova.
U sektoru B postoje dva smjera dužine 4 m, težina 5b i 5c.



Skica penjačkih smjerova u sektoru A





 

Ocjene smjerova:


1. 5b 2. 5b 3. 5a/b 4. 5a
5. 5a 6. 5a 7. 5a 8. 4b



Kako doći do penjališta