PARK PRIRODE PAPUK



logo parka

 



Park prirode Papuk jedan je od najmlađih parkova prirode u Hrvatskoj. Zaštićen je zbog izuzetno vrijednih bioloških, geoloških, krajobraznih i kulturno-povijesnih značajki, a obuhvaća područje planine Papuk i zapadni dio planine Krndije.

Preko 90% površine Parka prirode Papuk prekriveno je šumama koje su na pojednim lokalitetima posebno zaštićene zbog svojih prirodnih i krajobraznih vrijednosti.


Pliš

 


Najveća i najljepša slavonska planina posebno je značajna zbog svoje geološke raznolikosti, izgrađuju je gotovo sve vrste stijena od paleozoika do kvartara, kao i zbog svoje velike litološke raznolikosti stijena, minerala, fosila, geoloških struktura i tekstura, krških pojava. U rujnu 2007. godine Park prirode Papuk postao je prvi hrvatski geopark i uvršten je u UNESCO-ovu mrežu geoparkova.

Park prirode Papuk svojim geomorfološkim, klimatskim i vegetacijskim obilježjima pruža izvrsna prirodna staništa mnogim životinjskim vrstama, među kojima se svojom brojnošću i raznolikošću posebno ističu ptice i šišmiši. Guste šume Papuka dom su brojnoj divljači,a brzi i hladni planinski potoci Veličanke, Dubočanke, stanište su specifičnim ribljim vrstama, vodozemcima i gmazovima.

 



šišmiši

 


Na južnim obroncima Papuka iznad Velike,gorski predjeli Pliš-Mališćak-Turjak floristički su najbogatija područja, te područje vrha Papuka s najvećim udjelom zaštićenih, ugroženih i rijetkih biljnih vrsta.

Na području Parka prirode Papuk sačuvani su značajni ostaci kulturne baštine. Svojom vrijednošću posebno se ističe osam srednovjekovnih fortifikacijskih gradova na obodu Papuka. Sjeverno od današnjeg naselja Velika, na južnom završetku brda Lapjak, nalaze se ruševine starog Veličkog grada. Ova manja srednjovjekovna utvrda, nastala u 13.st.ima izdužen peterokutni tlocrt s trokutastom branič-kulom, okrenutom prema sjeveru.

U neposrednoj blizini Velike nalazi se i svjetski vrijedno arheološko nalazište iz starijeg željeznog doba, grobni humci-tumuli s vrijednim nalazima posuda, nakita i oružja.

 



Velički grad

 


JU PP Papuk je u cilju educiranja posjetitelja izgradila i poučnu stazu «Lapjak» koja je ujedno prva brdsko-poučna staza u Slavoniji. Na ovoj stazi, koja dijelom slijedi planinarsku stazu «Šulerov put», postavljene su edukativne table koje posjetiteljima pobliže objašnjavaju pojedine zanimljivosti iz reljefa, hidrologije, vegetacije,flore i faune, geologije i povijesti ovog područja.

Park prirode Papuk je savršeno mjesto za aktivan odmor i rekreaciju. Tu se prije svega misli na planinarstvo, tj. šetnja prirodom koje su aktivne u svim godišnjim dobima, zatim vožnja biciklom, paragliding, slobodno
penjanje, zimski sportovi,

te bazeni s termalnom vodom koji će vas osvježiti u vrućim ljetnim danima.

Godina osnivanja: 1999.
Površina: 33.600 ha
JU PP Papuk, Stjepana Radića 46, Velika
Broj telefona:++385(0)34 313 030
Broj faxa: ++385(0)34 313 027
E-mail adresa. [email protected]
Web stranica: www.pp-papuk.hr