panorama


Velika je rekreacijsko i turističko središte na južnim obroncima Papuka u Požeškoj kotlini u Slavoniji, 12 km sjeverno od Požege, nalazi se na nadmorskoj visini od 273 m i ima 6.106 stanovnika.

Na Radovanačkom brdu postoje ostaci rimske nekropole, a u srednjem vijeku Velika je sjedište vlastelinstva u vlasništvu plemića Veličkih (poslije Bekefi Velyke). Ostaci burga iz XIII. stoljeća što se ističu na visokom stjenovitu izdanku Papuka, pokazuju četverokutnu osnovu s trokutastim suženjem koje završava obrambenom kulom. Gotičku župnu crkvu Sv. Augustina 1575. preuzimaju Franjevci i poslije oslobođenja od Turaka 1690. godine grade veliki barokni samostan s klaustrom, produžuju i barokiziraju crkvenu lađu. Crkvena Zbirka sadrži arheološke i umjetničke predmete s područja Požeške kotline. Godine 1987. pronađene su gotičke freske u dva sloja na vanjskome južnom pročelju crkve .

Velika je inače veoma posjećeno termalno kupalište, s tri otvorena bazena, koji se nalaze podno planinarskog doma “Lapjak”, od kojih je jedan olimpijski, a dostupni su u toplom dijelu godine. Ljekovita mineralna voda, koja izvire iz dva bogata izvora, temperature oko 28°C pomaže u liječenju reumatskih bolesti. U Velikoj se nalazi JAVNA USTANOVA PARK PRIRODE PAPUK na adresi Stjepana Radića 46,34330 Velika.

Velika je također poznata po njegovanju i čuvanju starih folklornih tradicija,te se svake godine u Velikoj u siječnju održava manifestacija „Vinkovo“ te u svibnju održava Smotra folklora „Čuvajmo običaje zavičaja“ koja ima međtunarodni karakter.

Velika je i glavna planinarska polazišna točka za goru Papuk (954 m). Šetnje, planinarenja , kupanje ljeti, skijanje i sanjkanje zimi , sportsko penjanje, jahanje, brdski biciklizam, kampiranje te paragliding osnova su sportsko-rekreacijske ponude Velike, ali treba naglasiti i mogućnost lova i ribolova u okolici.


 

stari_grad













 

 

 

 

 








 

Velika