Kulturno-umjetničko društvo "Ivan Goran Kovačić" Velika
Skraćeni naziv: KUD "I.G.Kovačić" Velika
Djelatnosti : sačuvati od zaborava običaje veličkog kraja, sačuvati i pokazati narodnju nošnju i stare alate kojima su se služili preci mještana Velike ,organizirati programe na kojima će se prezentirati rad KUD-a, organizirati izložbe, surađivati s KUD-ovima iz drugih dijelova RH, obavljanje drugih djelatnosti predviđenih Statutom udruge.
Slapovi Kravice 2007. godina
KUD osnovano je u proljeće davne 1987. godine i dano mu ime “ Ivan Goran Kovačić“, sa sekcijom folkora i tamburaša. U tom trenutku upisalo se preko 140 osoba sa željom da njeguje izvorni folkor našega podpapučkog kraja ,a zato je i odgovarao i uzrast upisanih članova od 7 do 77 godina.Za prvoga predsjednika je izabran gospodin Vinko Nemet, za voditelja gospodin Vinko Janžić a za voditelja tamburaša gospodin Drago Horvat. Radilo se sa velikim oduševljenjem i poletom. A kako i ne bi kada smo smo već na početku našega rada imali nastupe od „LIDASA“ u Pleternici do „Đakovačkih vezova“ , kada je naša mlađa skupina imala vrlo uspješan nastup. Te iste godine zahvaljujući uspjehu u Đakovu pozvani smo i na „Vinkovačke jeseni“. Kruna našega rada bio je nastup na međunarodnoj smotri folkora u Zagrebu i posebno nastup u Lisinskom. Nezaboravno je bilo i to naše putovanje vlakom u Zagreb koje je trajalo pet sati pa nam je naša počimalja Danka Tijan ostala bez glasa od silnog uvježbavanja. No na kraju sve je završilo uspješno. Redali su se nastupi po smotrama u Slavoniji: Beravci, Brodski Stupnik, Tomica...
Nakon Vinka Nemeta predsjedničku dužost preuzima gospodin Antun Sekulić ,veliki zaljubljenik u folkor i etno baštinu a tu ljubav nije izgubio do današnjih dana. 1990.godine Antun Sekulić pokreće i prvu smotru folkora „Čuvajmo običaje zavičaja“ I tako se to nastavilo do današnji 17 put za redom. Rad KUD-a se nije prekidao niti u toku domovinskog rata upravo zbog slavonskog prkosa i šijačke tvrdoglavosti. 1993.godine nam dolazi za voditelja mlada i ambiciozna voditeljica iz Slavonskoga Broda gđa. Jadranka Petrik.Snjom smo dobili jedan novi zalet u našim probama i nastupima. Pa nam je jedan od prvih nastupa bio koncert za naše ranjenike uoči Božića u Krapinskim Toplicama kada je cijela dvorana sa nama pjevala i ujedno plakala od ponosa. Nakon toga slijedi putovanje u Ogulin vojnim autobusom okolnim putem. Moram napomenuti da je svako naše putovanje bilo praćeno pjesmom,šalom i istinskim druženjem, ali i ozbiljnosti za svaki nastup jer smo predstavljali naše društvo , mjesto, županiju a ponekad i državu. Kako sam već rekao da smo dobili maladu i ambicioznu voditeljicu tako smo krenuli i sa vježbanjem koreografija iz drugih djelova naše zemlje. Gđa.Petrik postavlja bunjevačke igre, međimurje i ražanac iz okolice Zadra.
1995 godine gosp. Stanko Raguž preuzima mjesto predsjednika KUD-a i na nagovor voditeljice nabavljaju se nove nošnje za nove koreografije , mislim da ćemo cijeli život pamtiti put u Mađarsku i kupovinu materijala za bunjevačku nošnju. Te iste godine nam se ukazuje prilika da po prvi puta nastupimo i izvan granica lijepe naše zemlje i mi je koristimo odlazeći na festival folkora u Slovačku u grad Zvolen kao jedini predstavnici Hrvatske. Ti su nastupi bili za nas nešto sasvim novo, pogotovo nastupati pred deset tisuća ljudi. U Slovačkoj smo po prvi puta održali sami i dva cjelovečernja koncerta. Posebno nas je dirnulo poziv ministrice kulture Slovačke da za svečanu večeru pjeva naš Toni Marinić i da sviraju naši tamburaši i da su oni izabrani od 18 drušava iz 12 zemalja. Moram ovdje i istaći naše zajedništvo i odlučnost kada nismo dozvolili da skupa sa nama na tom festivalu nastupi i društvo iz Srbije u čemu smo dobili podršku ostalih sudionika nakon našeg objašnjenja kakav se kod nas vodi rat. Nakon Slovačke nastupamo dijem Hrvatske od Dalmacije, Istre, Zagorja, Međimurja, Podravine itd.
Kao u svakom društvu pa tako i u našem dolazi do smjene generacije pa tako dolaze novi članovi a s njima i novi voditelj. Dolaskom gđe.Vesne Kožul počinje novo poglavlje radi se sve ispočetka i putuje se na nove nastupe ali i uspostavlja jedna posebna suradnja sa našim prijateljima iz Raše, koja traje već punih 12 godina i koja je prerasla u nešto više od prijateljstva. 2002.godine u naše društvo dolazi nova voditeljica gđa. Željka Arambašić koja i danas uspješno radi sa nama.Ona donosi nove ideje pa tako na njen prijedlog na našu smotru zovemo nova društva,da smotra postane raznolika i bogatija novim običajima i nošnjama. Uspostavljamo vrlo dobru suradnju sa našim Hrvatima Bunjevcima iz Tavankuta, sa Hrvatima iz Rumunjske, Hrvatima iz Budimpešte. Odlazeći u uzvratne posjete ovim našim prijateljima vidjeli smo kako je teško biti Hrvat i zvati se Hrvatom u njihovoj okolini,ali vidjeli smo još nešto a to je inat i ponos na svoje hrvatstvo i na svoju etno baštinu, na svoju povijest.
Nezaboravni su nastupi u Tavantuku na „Dužijanci“ ili gostovanje u Klokotiću ili boravak u Hercegovini za blagdan Svih Svetih ,ali vjerujte koliko su draga ta gostovanja još su nam teži rastanci koji znaju potrajati dugo jer se od prijatelja teško odlazi. Treba i istaći našu pjevačku grupu koja pjeva bez muzičke pratnje i njenog solistu Branka Polanca. Njihov prvi nastup na županijskoj smotri i osvojeno prvo mjesto i kao takvi izborili su nastup na „Brodskom kolu“ u Slavonskom Brodu“ Kroz ovih dvadeset godina nastupali smo diljem lijepe naše a isto tako van granica od Njemačke,Slovačke,Rumunjske,Srbije,Bosne i Hercegovine i Italije. Zašto Italiju spominjem na kraju,zato što smo tamo proveli osam dana , družili se sa našim moliškim Hrvatima , koji ni nakon 500 godina nisu zaboravili svoj jezik, zato što smo plesali sa grupama iz afričkih i egzotičnih zemalja i s njima zajedno svirali. Zato što smo i u Italiji u gradu Termoliju sa ponosom nosili hrvatsku zastavu. Veliko je bogastvo što su generacije mladih ljudi preko 300 prošle kroz naš KUD za ovih dvadeset godina, tako da i danas ima četrdeset aktivnih članova, koji sviraju, plešu i pjevaju i nedaju da se zaboravi.
SMOTRA FOLKLORA
KUD "Ivan Goran Kovačić" domaćin je i organizator, u suradnji s Turističkom zajednicom općine Velika međunarodne smotre folklora.
"Čuvajmo običaje zavičaja" je ne samo naziv veličke smotre folklora, nego prije svega poruka: topla poruka svakom zavičajnom krugu Lijepe Naše i poziv upućen svima onima koji znaju i osjećaju izvornu baštinu i pučku tradiciju svoga zavičaja.
Već tradicionalno, gosti smotre su KUD-ovi iz svih dijelova Hrvatske, od Konavala i Čilipa, preko Paga, Istre i Turnja do istoka Slavonije. Tu su i dragi gosti izvan Hrvatske od kojih poseban dojam ostavljaju mađarski plesovi i pjesme puni ritma i energije.
Osnovana je Udruga "Veličanka" koja također promovira Smotru foklora i druge manifestacije u Velikoj, više o njima na www.velika.hr.